trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Marszałek Woźniak zachęca Wielkopolan do badań profilaktycznych

    *Klinika Chirurgii Głowy, Szyi i Onkologii Laryngologicznej oraz Wielkopolskie Centrum Onkologii wraz z Samorządem Województwa Wielkopolskiego rozpoczęły realizację Programu profilaktyki nowotworów głowy i szyi. 2 września 2014 roku w WCO odbyła się konferencja inaugurująca program z udziałem Marka Woźniaka, Marszałka Województwa Wielkopolskiego oraz prof. zw. dr hab. med. Wojciecha Golusińskiego.* 

    Rozpoczynając konferencję Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego powiedział: myślę, że nikogo nie trzeba przekonywać, jak ważne jest wdrażanie i upowszechnianie profilaktyki. Jako Samorząd Województwa Wielkopolskiego staramy się przeznaczać część naszego budżetu na programy profilaktyczne w wielu specjalnościach. To jest co roku kwota bliska 2 mln złotych.

    Marszałek dodał, że już skorzystał z badania profilaktycznego w zakresie nowotworów głowy i szyi. To nie jest badanie uciążliwe, bolesne czy długotrwałe. Mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że absolutnie warto i trzeba poddać się takim badaniom, żeby mieć pewność, że nic nam nie grozi. Wszystkich Wielkopolan serdecznie zapraszam, by z takich badań skorzystali.

    We wtorkowej konferencji uczestniczył także Mateusz Klemenski, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego oraz prof. dr hab. Julian Malicki, Dyrektor WCO.

    Program profilaktyki nowotworów głowy i szyi jest finansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego, natomiast jego koordynatorem jest Wielkopolskie Centrum Onkologii. Program opracował prof. Wojciech Golusiński, w oparciu o wytyczne Polskiej Grupy Badań Nowotworów Głowy i Szyi oraz EHNS (European Head & Neck Society) i jest pionierskim przedsięwzięciem również na skalę Europejską. Celem programu jest edukacja społeczeństwa na temat czynników ryzyka i objawów NGiSz, prowadzenie kompleksowych badań laryngologicznych osób z grupy podwyższonego ryzyka oraz edukacja i szkolenie lekarzy specjalistów.

    Badania, które są bezpłatne i nie wymagają skierowania prowadzą: Wielkopolskie Centrum Onkologii, Szpital Wojewódzki w Poznaniu, Wojewódzki Szpital Zespolony w Koninie, Szpital Specjalistyczny w Pile, Wojewódzki Szpital Zespolony w Lesznie oraz Wojewódzki Szpital Zespolony w Kaliszu – placówki podległe Samorządowi Województwa Wielkopolskiego.

    Objawami kwalifikującymi do grupy podwyższonego ryzyka są: występowanie przez ponad 3 tygodnie jednego z objawów, nie związanych z infekcją, takich jak: pieczenie języka, niegojące się owrzodzenie oraz/lub czerwone albo białe naloty w jamie ustnej, ból gardła, przewlekła chrypka, guz na szyi, niedrożność nosa lub krwawy wyciek z nosa, ból w trakcie oraz/lub problemy z połykaniem), wieloletnie palenie, nadużywanie alkoholu, ryzykowne zachowania seksualne.

    Program profilaktyki nowotworów głowy i szyi

    dla osób w wieku 40-65 lat z grupy podwyższonego ryzyka

    Adres

    Rejestracja telefoniczna

    Poznań

    Wielkopolskie Centrum Onkologii

    ul. Garbary 15

    618850-945

    poniedziałek-piątek

    10:00-14:00

    Szpital Wojewódzki w Poznaniu,

    ul. Juraszów 7/19

    786-985-733

    wtorek 18:00-20:00

    środa 14:35-16:00

    Konin

    Wojewódzki Szpital Zespolony w Koninie

    ul. Szpitalna 45

    63-2404-302

    poniedziałek-piątek

    8:00-14:30

    Piła

    Szpital Specjalistyczny w Pile

    ul. Rydygiera 1

    664-230-439

    poniedziałek -środa

    14:30-16:30

    Leszno

    Wojewódzki Szpital Zespolony w Lesznie

    ul. Kiepury 45

    691-246-022

    wtorek i czwartek       8:00-15:00

    Kalisz

    Wojewódzki Szpital Zespolony w Kaliszu

    ul. Poznańska 79

    506-019-804, 505-525-237

    poniedziałek-piątek

    9:00-14:00

    Program profilaktyki nowotworów głowy i szyi wpisuje się w przyjęty do realizacji w styczniu br. przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego „Program Profilaktyki i Promocji Zdrowia dla Województwa Wielkopolskiego na lata 2014-2020”. Wskazuje on założenia polityki zdrowotnej Samorządu Województwa Wielkopolskiego w zakresie profilaktyki i promocji zdrowia w oparciu o problemy zdrowotne najczęściej występujące wśród mieszkańców Wielkopolski.


    Galeria zdjęć: