trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Dni Fińskie na 100-lecie Finlandii w Wielkopolsce

    *W grudniu tego roku, już po raz czwarty, we współpracy Samorządu Województwa Wielkopolskiego z Ambasadą Republiki Finlandii w Polsce i Konsulatem Honorowym Finlandii w Poznaniu, odbyły się Dni Fińskie w Wielkopolsce. Imprezę objęli honorowym patronatem Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego oraz Hanna Lehtinen, Ambasador Republiki Finlandii w RP.*

    Z roku na rok, Dni Fińskie cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Tegoroczna edycja miała jednak szczególny charakter, wiązała się bowiem z ważnymi dla historii Finlandii wydarzeniami. 11 grudnia 2017 r. w Kaliszu, w siedzibie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego, odbyły się wielkopolskie obchody 100-lecia niepodległości Finlandii.

    Oficjalnym gospodarzem wydarzeń była Marzena Wodzińska – Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego oraz reprezentujący Ambasador Republiki Finlandii w RP - Robert Jakubiec, Konsul Honorowy Republiki Finlandii w Poznaniu. Gospodarzem miejsca była prof. dr hab. n.med. Magdalena Pisarska-Krawczyk – Rektor PWSZ. Gość honorowy Jukka Soisalon-Soininen wygłosił wykład okolicznościowy na temat Carla Gustafa Emila Mannerheima. Odbyło się oficjalne otwarcie ekspozycji „Śladami Marszałka Mannerheima w Polsce 1889-1919” w obecności Anny Kulickiej-Soisalon-Soininen, autorki wystawy. Wystawa prezentowana jest w wielu miastach Polski. W PWSZ w Kaliszu będzie można ją oglądać do 3 stycznia 2018 roku.
    Po uroczystym otwarciu wystawy, złożone zostały kwiaty pod tablicą pamiątkową w PWSZ poświęconą generałowi Mannerheimowi.
    Tematyczne nawiązanie do osoby Carla Gustafa Emila Mannerheima nie było przypadkowe. 100-lecie niepodległości Finlandii wiąże się bowiem z 150-leciem urodzin tego jednego z najwybitniejszych Finów, dowódcy, marszałka, prezydenta i architekta niepodległości Finlandii. Losy wojskowe splotły historię życia tego wybitnego stratega z Kaliszem.
    W 1889 roku Carl Gustav Mannerheim pojawił się po raz pierwszy w Kaliszu jako młody oficer (w stopniu korneta), świeżo upieczony absolwent Mikołajewskiej Szkoły Oficerskiej w Sankt-Petersburgu, skierowany do służby w 15 Aleksandryjskim Pułku Dragonów. Jeden z najzdolniejszych wychowanków szkoły nie był zachwycony tym przydziałem do prowincjonalnego garnizonu, stacjonującego na pograniczu Rosji i Prus, co było formą kary za jego zbyt liberalne poglądy. A jednak właśnie tutaj przyszły prezydent i marszałek Finlandii nawiązał pierwsze przyjacielskie stosunki z Polakami, których wolnościowe dążenia doskonale rozumiał, a sympatię do Polski zachował na całe życie.
    W 125. rocznicę pobytu generała w Kaliszu - tym samym gmachu, gdzie niegdyś mieściły się koszary Aleksandryjskiego Pułku, a obecnie rezyduje rektorat Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Wojciechowskiego, odsłonięto tablicę upamiętniającą jego pobyt w Kaliszu - z inskrypcją: „Wielki przyjaciel Polski, prezydent, marszałek Finlandii, C.G.E. Mannerheim (1867-1951) w Kaliszu rozpoczął swoją karierę oficerską tu stacjonował w latach 1889-1890."

    Dni Fińskie w Wielkopolsce wiązały się także z obecnością misji gospodarczej przedsiębiorców z Finlandii oraz wizytą tzw. prawdziwego Świętego Mikołaja z Rovaniemi. W dniach 10-13 grudnia br. wyjątkowy fiński gość odwiedził dzieci w Czerwonaku, Kaliszu, Pleszewie, Dopiewie, Skórzewie, Dąbrówce, Komornikach i w Poznaniu. Jego wizyta została poprzedzona konkursami edukacyjnymi
    i plastycznymi promującymi kulturę fińską oraz tradycje bożonarodzeniowe. Główne działania związane z tym wydarzeniem miały jak zwykle silny wymiar charytatywny, ukierunkowany na dzieci chore oraz z różnymi stopniami niepełnosprawności.


    Galeria zdjęć: