trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Razem świętowaliśmy 10 - lecie w UE

    *10. rocznica wstąpienia Polski do Unii Europejskiej to jubileusz, z okazji którego w całym kraju zaplanowano wiele atrakcji. Nie zabrakło ich również w Wielkopolsce. Piknik Europejski, koncert pod dyrekcją Zbigniewa Górnego, Dni Otwarte dofinansowanych projektów, konferencje oraz wystawy będą uświetniać majowe obchody.*

    Zapraszamy do wspólnego świętowania 10. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, na poznańskim Placu Wolności 1 maja – świętowania w miłej i radosnej konwencji. Przygotowaliśmy na tę okazję sporo atrakcji, w tym Piknik Europejski i muzyczną Galę Europejską pod batutą Zbigniewa Górnego. Chcemy się cieszyć z naszej obecności w UE i zmian, które m.in. dzięki eurofunduszom udało nam się przeprowadzić w Wielkopolsce. Także z nadzieją patrzeć na naszą przyszłość w Zjednoczonej Europie – mówi Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

    Coś dla zdrowia i nie tylko - czyli piknik po europejsku!
    Piknik zainaugurowała „Oda do radości” w wykonaniu dudziarzy ze Szkocji i Wielkopolski. Dzięki podzieleniu placu na cztery strefy: zdrowia, wiedzy, radości oraz smaku każdy mógł znaleźć coś dla siebie. W strefie zdrowia można było skorzystać m.in. ze 100 stacjonarnych rowerów treningowych, zmierzyć swoją wydolność oraz tętno. Dla miłośników jazdy rowerowej przygotowaliśmy pięciogodzinny maraton spinningowy. W strefie wiedzy nie zabrakło informacji na temat Unii Europejskiej oraz państw, które razem z Polską do niej przystąpiły. W ramach tzw. „żywej biblioteki” uczestnicy pikniku  moglii wymienić się doświadczeniami z obcokrajowcami mieszkającymi na terenie UE, a także „wypożyczyć” daną osobę i porozmawiać z nią na osobności. Najmłodszych z pewnością zainteresują stanowiska, przy których naukowcy będą przeprowadzać eksperymenty.
    W strefie radości pojawiły się gry wykorzystujące bezprzewodowe czujniki ruchu oraz futurystyczny pojazd poruszający się wbrew prawom fizyki. W strefie smaku pokazaliśmy odwiedzającym różnorodność Zjednoczonej Europy, a jednocześnie jej elementy wspólne. Stanowisko pokazów kulinarnych przyciągnęło tych, którzy chcieliby rozsmakować się w europejskich przysmakach. Impreza odbyła się 1 maja na Placu Wolności w godz. 13.00 -18.00.


    Na galowo świętowaliśmy razem naszą 10-letnią obecność w UE!
    Galę Europejską uświetnił koncert pod dyrekcją Zbigniewa Górnego, zorganizowany przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego we współpracy z Wojewodą Wielkopolskim. Podczas koncertu wystąpili m.in. Hanna Śleszyńska, Robert Rozmus, Kuba Badach i wielu innych znanych artystów. Gospodarzami wieczoru byli Piotr Gąsowski i Katarzyna Skrzynecka. Koncert rozpoczął się 1 maja 2014 r. o godz. 18.00 na Placu Wolności w Poznaniu.


    UE - Samorząd - Obywatele
    Z kolei 30 kwietnia 2014 r. w Hotelu Andersia w Poznaniu w ramach obchodów 10. rocznicy akcesji Polski do UE odbyła się konferencja „10 na 10. Unia Europejska – Samorząd – Obywatele”, na którą zaprasił Marek Woźniak – Marszałek Województwa Wielkopolskiego Podczas spotkania zaprezentowane zostały doświadczenia samorządów z Polski oraz 9 państw największego rozszerzenia UE, które miało miejsce w 2004 r., płynące z 10 lat członkostwa w UE.
    Więcej informacji na http://www.umww.pl/10-na-10-unia-europejska-samorzad-obywatele

    Wernisaż wystawy „Poznaj sąsiada”
    30 kwietnia w godz. 17.00 – 18.00 na Placu Wolności odbył się wernisaż wystawy organizowanej przez Stowarzyszenie Społeczno – Kulturalne Polska – Ukraina w Poznaniu we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego, Biurem Prezydenta Miasta Poznania, Estradą Poznańską i International Poznań. Wystawę otworzy Witold Horowski, Konsul Honorowy Ukrainy w Poznaniu.

    Dni otwarte
    Z okazji obchodów 10-lecia Polski w UE zostaną zorganizowane w całym kraju Dni otwarte Funduszy Europejskich. Inicjatywa jest realizowana przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju we współpracy z TVP. Jej celem jest pokazanie projektów zrealizowanych w ramach funduszy, w tym Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. W dniach 1-11 maja 2014 r. wybrani beneficjenci zaprezentują swoje osiągnięcia. W akcji udział weźmie około 20 beneficjentów głównie z Poznania i powiatu poznańskiego. Z wybranymi projektami można zapoznać się na stronie internetowej www.10latwue.pl  dedykowanej właśnie temu przedsięwzięciu.


    Premiera filmu „Cud historii”
    Film dokumentalny pt. „Cud historii” w reżyserii Katarzyny Kolendy-Zaleskiej przypomina okoliczności wstąpienia Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku. Pokazuje tło społeczne i historyczne tego wydarzenia, oraz zmiany jakie nastąpiły w naszym kraju przez ostatnie 10 lat. Dokument zawiera rys historyczny, archiwalia jak i wypowiedzi kluczowych europejskich i polskich polityków. Twórcy liczą na wywołanie społecznej dyskusji skłaniającej do zastanowienia się nad sytuacją Polski na arenie międzynarodowej, nad zmianami jakie wejście Polski w szeregi krajów członkowskich spowodowało w różnych sferach życia Polaków, politycznej, gospodarczej, kulturowej. Producentem filmu jest Polski Instytut Sztuki Filmowej, EarlGrey, a koproducentem – telewizja TVN.
    Premiera filmu odbyła się 30 kwietnia w warszawskim kinie Kultura, z udziałem najwyższych władz państwowych, w tym Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego z Małżonką. W kinach w Polsce i w Europie premierowy pokaz zgromadzi gości marszałków województw i 30-tu polskich ambasad i konsulatów. Relację z premiery było można zobaczyć w TVN24. W Poznaniu pokaz premierowy z udziałem Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka odbył się w Multikinie Stary Browar. 


    Podróż unijnym JUBILATEM
    Stowarzyszenie Nadwarciańska Kolej Drezynowa oraz Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego zapraszają w dniu 10 maja 2014 roku na pokład pociągu JUBILAT relacji Poznań Główny – Piła – Poznań Główny. Jego nazwa jest nieprzypadkowa. W tym roku mija 135 rocznica istnienia tej linii kolejowej.
    Nowoczesny ELF – jeden z 22 pociągów kupionych przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego w ramach realizacji Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego – wyruszy ze stacji Poznań Główny o 9:57. Zanim dotrze do Piły zatrzymywać się będzie na stacjach w Obornikach, Rogoźnie, Budzyniu, Chodzieży. Na każdej ze stacji przewidziano wiele atrakcji dla gości małych i dużych – między innymi zwiedzanie pociągu, powitanie króla Przemysła II i kasztelana Jakuba Domaradzica, będą tort, koncerty, występ kabaretu, a także zwiedzanie starej lokomotywowni. Powrót do Poznania przewidziany jest na godz. 18:52.

    Darmowe zaproszenia będą rozdawane przez lokalne media oraz podczas Pikniku Europejskiego 1 maja na placu Wolności w Poznaniu.

    Szczegóły dotyczące wszystkich wydarzeń będą na bieżąco zamieszczane na profilu Facebook www.facebook.com/WRPO.WielkopolskaOK  


    Galeria zdjęć: